Prostreno.cz

Šafrán

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny11g
sacharidy65g
tuky5g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    11g
  • Sacharidy:

    65g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    5g
  • Vláknina:

    3g

Aktivita pro spálení: 309 kcal

38

minut jízdy na kole

29

minut běhu

92

minut uklízení

Šafrán je stále považováno za nejdražší koření na světě! Ne nadarmo se říká: „je toho jako šafránu“. Koření se vyrábí z šafránu setého z jeho květu (Crocus sativus). Každý květ šafránu má uvnitř 3 čnělky (pestíky), které jsou velmi jemné, proto se stále upřednostňuje ruční sběr. Stroje totiž nejsou dostatečně jemné na to, aby tyto čnělky (pestíky) mohly šetrně sbírat. Zralé pestíky jsou červené až hnědé barvy. Obsahuje žluté barvivo – barví se jím a aromatizují pokrmy jako je rýže, omáčky, polévky, sýry, těsta. Do pokrmů stačí se používá jen špetka šafránu. V minulosti byl šafrán velmi dlouho používán jako barvivo k barvení látek.  Šafrán je původem z Eurasie a poprvé byla rostlina použita ve středovýchodní a středomořské kuchyni. V průběhu let byl šafrán domestikován po celém světě a nyní se pěstuje na šesti různých kontinentech. Mezi nejvýznamnější výrobce šafránu patří Írán (až 90% světové produkce), pak následuje Řecko, Španělsko, Itálie, Indie a Maroko.

Pěstování a sklizeň šafránu

Rostlina šafránu má ráda suché, teplé počasí, ale snáší také slabý sníh. Šafránové květy se sklízejí vždy ručně na podzim v období květenství. Sklizeň probíhá před východem slunce, aby sluneční paprsky nepoškodily čnělky. Po rozkvětu mají rostliny šafránu výšku 20 až 30 cm a nesou až čtyři květy. Po sklizni květů šafránu jsou čnělky ručně vytrhány a sušeny po dobu asi 12 hodin. Šafrán setý řadíme mezi trvalky. Květy rostou každoročně na podzim.

Šafrán v kuchyni

Šafrán je koření, které inspiruje kuchaře po staletí. Dodává v pokrmech nádech luxusu. Je používán především pro svou výraznou barvu a vůni. Je základem několika pokrmů z celého světa, jako je španělská rýže, maso a mořské plody Paella, francouzský guláš Bouillabaisse, italská rýžová miska Risotto Milanese, indická zmrzlina Kesar Kulfi, pákistánská rýže a maso Biryani a pečená íránská rýže Tachin. Přestože se dnes používá po celém světě, je stále nejvíce spojován s voňavými dušenými pokrmy a rýžovými pokrmy ze Středního východu a blízkých oblastí, jako je Indie a jižní Evropa.Před přípravou pokrmů by se doporučuje šafrán spařit. Popsat konkrétní chuť šafránu je velmi obtížné. Některým se zdá být chuť nasládlá téměř medová, jiným hořká. Šafrán lze také použít v nápojích. V Indii je šafránové mléko známé svou uklidňující chutí a léčivými vlastnostmi. Chcete-li si vyrobit sklenici, namočte dvě nebo tři šafránové pestíky do šálku teplého mléka. Podle chuti přidejte cukr, med nebo jiné koření, jako je kurkuma.

Léčivé účinky šafránu

Většina z nás ani netuší, kolik má šafrán léčivých účinků. Při správném používání je šafrán velmi účinný při léčbě mírné až střední deprese. Mnohdy bývá účinnější než klasické léky na předpis. Šafrán napomáhá také čistit dýchací cesty a usnadňuje tak dýchání astmatikům. Pokud patříte mezi ty, kteří mají problémy se spánkem, zamíchejte špetku šafránu do mléka nebo čaje a vypijte před spaním. Pro ženy, které mají nepravidelné menstruační období, je šafrán skvělý doplněk pro regulaci jejich menstruace a zmírnění případných menstruačních bolestí. Před použitím šafrán nejprve namočte do mléka nebo teplé vody. Zvýšíte tak účinnost tohoto koření. Podle starých pranostik se používal šafrán také k urychlení porodu nebo k oživení milostné touhy.

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta se sýrem

(8 hlasů)

Snídaňové muffiny

(12 hlasů)

Snídaně z lásky

(38 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat