Prostreno.cz

Kmín

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny17g
sacharidy44g
tuky22g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    17g
  • Sacharidy:

    44g
    • Cukry:

      2,00g
  • Tuky:

    22g
  • Vláknina:

    10g

Aktivita pro spálení: 374 kcal

46

minut jízdy na kole

35

minut běhu

111

minut uklízení

Kmín kořenný (Carum carvi) s jemnými listy a bílými nebo růžovými květy. Rostlina pochází původně z oblasti Středomoří, Indie, Číny a Mexika. Semena kmínu jsou tenké, nažloutlé až hnědé, oválné zhruba 6mm dlouhé. U nás se kmínu velmi dobře daří. Jedná se o do dvouletou bylinu. Dorůstá někdy až do výšky 1m, pokud roste jako plevel. V květnu až červnu je kmín v období květu, květy mají bílou až narůžovělou barvu a sbírají se pro jejich semena. Bylinka vyžaduje plné slunce až polostín a zásadité ph půdy. Řadí se mezi jedno z nejstarších kořeních na světě a je druhým nejoblíbenějším kořením hned po pepři. Chuť kmínu je velmi výrazná, těžká a silná. Často je také popisována jako zemitá, ořechová, kořenitá a hřejivé chuti.   

Semena obsahují 2,5 až 4,5 procent éterického oleje, jehož hlavní složkou je kumaldehyd. Z kmínu se vyrábí kmínový olej, který se používá v parfumerii, k ochucení různých likérů a také pro léčebné účely. Jako léčivý olej se používal po mnoho let v arabských a asijských zemích. Destilací kmínu se vyrábí i tzv. slavná „kmínka“.  

Bohatý zdroj železa

Kmín je velkým zdrojem železa, který je nezbytný k udržení zdravého imunitního systému a k správnému fungování metabolismu. Snižuje také nadýmání a celkově uvolňuje oblast žaludku a trávení. Dodává našemu tělu také vápník, mnoho vitamínů a vlákninu. Zejména děti potřebují železo pro podporu růstu a ženy potřebují zase více železa v menstruačním období.  V jedné čajové lžicce najdeme cca 20% denní spotřeby železa.  

Léčivé vlastnosti kmínu jsou známy již tisíce let. Kmín mimo jiné podporuje trávení, je výborný pro posílení kostí a snížení hladiny cukru v krvi. Napomáhá také při redukci váhy, zvyšuje tvorbu mateřského mléka a působí skvěle proti nespavosti.  

Můžete si vytvořit vlastní lék na nachlazení smícháním jedné čajové lžičky mletého kmínu ve vroucí vodě a nechte jej několik minut vařit. Před pitím nechte vychladnout. Pro bolest v krku, přidejte trochu zázvoru spolu s kmínem. Kmín je dobře známý pro jeho účinky na trávicí systém a je známo, že kmín pomáhá při správném trávení potravy a schopnost těla absorbovat živiny, protože enzymy nalezené v kmínu pomáhají rozkládat potravu. Díky množství vlákniny, která se nachází v kmínu, se hromady mohou při každodenním spotřebě zbavit. Antimykotické vlastnosti kmínu pomohou vyčistit zažívací trakt. Kmín je skvělý způsob, jak pomoci detoxikovat vaše tělo a udržet vaše orgány čisté a zdravé. Nespavosti lze ulevit, pokud smícháte lžičku kmínu s jedním rozdrceným banánem a sníte těsně před spaním. Kmín, užívaný s mlékem a medem, může při pravidelném konzumaci zvýšit dodávku tvorby mateřského mléka. Zdravou pokožku udržíte s vitamíny, které se nacházejí v kmínu, jako je vitamín C,  E, právě ty jsou nezbytné pro zdravou, mladě vypadající pleť. Silice ze semen kmínu se používají k výrobě ústních vod a kolínských.  

S kmínem v kuchyni

Indická a mexická kuchyně bez kmínu, jako by ani nebyla. Můžeme říct, že i ta naše česká. Spotřebovává se celá rostlina. Listy se využijí v zeleninových salátech, kořen lze uvařit a konzumovat jako ostatní kořenovou zeleninu. Semena z květů se používají k dochucování pokrmů. V české kuchyni je kmín u některých pokrmů naprosto nepostradatelný. Přidáváme ho do vařených brambor, nakládaného zelí, vepřového masa, kachny, husy, hovězího masa, guláše, tvarohových pomazánek, omáček, polévek, chlebů, dalamánků a jiného slaného pečiva. Ve východních kulturách je kmín smíchán s černým pepřem a medem. Tato kombinace je velmi chutná a ochucují se s tím ryby, kuře nebo zelenina. Kmín si skvěle rozumí i s dalším kořením jako je kardamom, skořice, kakao, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek, kurkuma a dokonce i vanilka. K dostání je jak kmín celý (semena), tak i drcený (mletý) kmín. Nejlepší je vždy použít celá kmínová semínka, která lze hmoždířem nebo mlýnkem rozdrtit na prášek vůně a chuť tak bude čerstvější.  

Skladování

Celá semena vydrží po dobu jednoho roku, pokud jsou skladována na chladném a tmavém místě, zatímco prášek by měl být použit do šesti měsíců. 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Mac and cheese recept

(1 hlasů)

Pizza šneci

(2 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat