Prostreno.cz

Kardamom

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny10g
sacharidy68g
tuky6g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    10g
  • Sacharidy:

    68g
    • Cukry:

      2,00g
  • Tuky:

    6g
  • Vláknina:

    28g

Aktivita pro spálení: 310 kcal

38

minut jízdy na kole

29

minut běhu

92

minut uklízení

Kardamom je jedním nejstarších koření na světě. Pochází z dalekého Východu, kde divoce roste v lesích západních Ghát v jižní Indii. Dnes také roste na Srí Lance, Guatemale, Indočíně a Tanzanii. Vůně kardamomu je štiplavá, hřejivá a aromatická. Má teplou, eukalyptovou chuť s kafrovými a citronovými tóny. Starověcí Egypťané žvýkali semena kardamomu a tím si čistili zuby a osvěžili dech. Řekové a Římané ho používali jako parfém. Vikingové objevili kardamom asi před tisíci lety v Konstantinopoli a uvedli jej trh do Skandinávie, kde je dodnes populární. Kardamom je jedno z nejdražších a hojně vyhledávaných koření, hned po šafránu. Na trhu se můžete setkat s nepravými odrůdami, jako je siamský kardamom, nepálský kardamom, okřídlený jávský kardamom a křížený kardamom. Pravý kardamom je však pouze Elettaria cardamomum. Indický kardamom je znám ve dvou hlavních odrůdách: Malabar kardamom a Mysore kardamom. Odrůda Mysore obsahuje vyšší hladiny cineolu a limonenu, a proto je aromatičtější.  Kardamom pocházející z malých, hnědočerných lepkavých semínek obsažených v lusku ve třech dvojitých řadách, asi se šesti semeny v každé řadě. Lusky jsou dlouhé mezi 5-20 mm. Větší odrůda je známá jako „černá“ nebo hnědá a menší zelená. V obchodech naleznete také bílé bělené lusky. Lusky jsou v průřezu zhruba trojúhelníkové a oválné nebo zploštělé. Jejich suchý povrch je drsný a brázděný, velké černé a textura lusku je podobná tvrdému papíru. Prodávají se celé nebo rozdělené, anebo v podobě volně nebo mletých semen.

Použití

Kardamom se používá hlavně na Blízkém a Dálném východě, ale s rostoucí popularitou exotických jídel jeho oblíbenost stoupá i u nás. Zkuste ho přidat jako příchuť do arabské a turecké kávy a nebudete litovat. Jednoduše rozemelte tři až čtyři semena kardamomu spolu s kávovými zrny, přidejte cukr a zalijte horkou vodou. Kardamom na sebe váže kofein a snižuje tím jeho negativní účinek na organismus. Při přípravě vlastní směsi k ochucení kávy nebo čaje můžete také přidat zázvor, vanilku, hřebíček, muškátový oříšek a skořici. Kardamom je součástí také indických sladkých jídel a nápojů. Celé nebo rozpůlené lusky kardamomu se tradičně přidávají v indické kuchyni na ochucení luštěnin, rýže nebo kari. Samotná tobolka má neutrální chuť a obvykle se po uvaření vyndá. Semínka se jako součást kořenící směsi smaží v oleji na pánvi a pak se přidávají další ingredience. Alespoň částečně díky své vysoké ceně se považuje za „slavnostní“ koření. Kardamom naleznete také v tradičních nizozemských sušenkách Spekulatius, ve skandinávských koláčích a pečivech anebo v alkoholickém nápoji Aquavit. Kardamom je odpradávna známé stimulační tonikum, protože napomáhá trávení a zvyšuje asimilaci živin a snižuje nadýmání. Indové ho tradičně přidávají do mléčných pokrmů a nápojů, kde pomáhá od zahlenění a zlepšuje jejich stravitelnost. Je také prospěšný ve formě čaje pro těhotné a kojící matky. Je to také výborné karminativum, expektorans, diaforetikum a mírné antiseptikum.

Pěstování

Kardamom je trvalý keř z čeledi zázvorníkovitých, se stonky dosahujícími výšky 2-5 metrů. Má velký hlízovitý oddenek a dlouhé, tmavě zelené listy dlouhé 30-60 cm, široké 5-15 cm. Roste divoce v tropech a na plantážích. Blízko při zemi rostliny rostou listové stonky se semennými lusky. Květy jsou zelené s bílou špičkou a s fialovým středem. Kardamomy se tradičně pěstují v částečně vyčištěných tropických deštných pralesech, které zanechávají určitý stín. Rostliny se sbírají v říjnu až prosinci dříve, než dozrají, aby se zabránilo vysušení semínek během sušení. Pak jsou lusky sušeny na slunci nebo běleny sírou.

Aby vám vydržel co nejdéle

Lusky i mletý kardamom skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Nejlepší je koupit celé lusky, protože mletý kardamom rychle ztrácí chuť, kardamom si namelete pak v případě potřeby při použití.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Želví maso

(2 hlasů)

Cibulačka

(1 hlasů)

Brokolicové placičky

(1 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat